Mesto / ostrov Ráb

Do mestečka Ráb zvykneme chodiť každoročne na Rábsku Fjeru, kedy sa raz za leto oblečie celé mesto do stredoveku a to doslovne. Na uliciach stretnete miestnych obyvateľov v stredovekom až renesančnom oblečení, nájdete tu kopec aktivít - hudobné skupiny, prehliadky starých remesiel, turnaj v streľbe veľkou kušou, jedlo, pitie, ručne robená prírodná kozmetika, ktorá sa od obdobia stredoveku veľmi nezmenila. Viac o tom píšem TU

Ale aj kedykoľvek inokedy si na Ráb viete spraviť výlet z konca Lunu z mestečka Tovarnele. Plavba trvá 20 minút. Dostanete sa tam s loďou Maslina. Predné časy si nájdete tu

mesto rab vylet z pagu

Na návštevu Rábu spotrebujete kľudne aj celý deň. Loď pristane v prístave starého stredovekého mesta Ráb. Na jeho prehliadku by som si vyhradila minimálne hodinu, ale ak by ste chceli nahliadnuť aj do nejakých expozícií alebo na mestskú vežu a prípadne si posedieť v miestnej reštaurácii, či nakuknúť do miestnych obchodíkov plných všakovakej zdravej miestnej prírodnej kozmetiky, tak na to treba viac času, kľudne aj 3h. Navyše priamo v meste Rán je aj pekné kúpanie, na západnej strane poloostrova, na ktorom sa nachádza historické centrum mesta. Pohodlne tam zídete schodiskom z mestečka alebo cestičkami z parku na konci mestečka, ktoré akoby predeľuje starú a novú časť mesta.

Ak by vám to nestačilo, dá sa vysadnúť aj na miestnu MHD a odviezť sa napríklad na Rajskú pláž na opačnom konci Rábu - časť Lopar. My osobne sme túto službu nevyužili, ale naopak sme si zobrali bicykle a išli do chránenej oblasti ostrova na Kampor. Keďže Lopar je asi najturistickejšia časť ostrova a preferujeme romantické zákutia. Za bicykle sme platili ako za jednu osobu navyše.  Cena obojsmerného lístka je 60kn = 8,5 €.

Ak by ste sa z Novalje chceli na Ráb pozrieť vlastným autom, tak je to síce iba 40km Novalja a mesto Ráb, ale treba ísť 2x kompou tam a 2x späť. Pôjdete na kompu zo Žigljen (odchod trajektu z ostrova Pag) do Prizny (miesto kde trajekt pristane na pevnine), z tadiaľ sa presuniete na druhú kompu na ostrov Ráb z miesta Stinica za mestečkom Jablanac.

Cestou máte atrakciu zátoku Závratnica, na ktorú ale doporučujeme vyhradiť si viac času, takže cestou tam na ňu mrknite zhora z vyhliadky od cesty a cestou späť môžete zväžiť zostup k nej. My sme Závratnicu kombinovali s iným výletom, od Závratnice sme pokračovali po pobreží južne smerom okolo Karlobagu - Národný park Paklenica - Stary Grad - Starý most Maslenica - Posedarje a späť mostom na Pag. 

Závratnica

Do Závratnice sme sa dostali tak, že sme odparkovali auto v zákrute ešte pred Jablanacom, pretože od Jablanacu boli autá popi ceste odparkované. Samozrejme, že ak bude miesto v Jablanaci, tak je to ešte lepšie. Priamo z Jablanacu ide chodník ponad more do Závratnice. Okrem toho, že do Závratnice vedie nádherná trasa - prechádzka, tak je v nej skvelé kúpanie s možnosťou pošnorchlovať nad vrakom lode z druhej svetovej vojny. Do Závratnice sa platí vstupné, taže majte so sebou pre istotu nejaké Kuny. Po ceste narazíte na mýtny domček. :)

Závratnica vrak vylet z pagu

Po tejto trase je okrem Závratnice zaujímavý Karlobag na obed či kávičku na námestí starého mesta a hlavne národný par Paklenica.

Zrmanja a Vinetú

Pri moste Maslenica sa dá vybrať na ďaľšiu z atrakcií a to kaňon rieky Zrmanja, kde sa natáčali scény zo slávneho filmu Vinetu. Vyberiete sa smerom do mestečka Obrovac, z ktorého vyplávajú loďky po kaňone, ale už cestou do Obrovacu narazíte na miesto s výhľadom na kaňon, kde sa natáčala jedna zo scén. Robí sa aj rafting po rieke Zrmanja. Dokonca sa dá ísť aj busom z Novalje iba špeciálne na Rafning. Ak máte záujem stačí sa spýtať vášho delegáta a on vám to zariadi.

Zrmanja rafting  vylet z Pagu

Obrovac je staré mesto kde zastal čas. Ale myslím, že sa oplatí zablúdiť do starých ošarpaných uličiek smerom na hrad nad mestom a cestou si v miestnej pekárni kúpiť nejaký koláčik na cestu. Napríklad chorvátsku šišku.

Obrovac vylet z pagu

Nin


Zadar

V Zadare milujeme si sadnúť do reštaurácie Tramonto či už iba na kávu a dezert alebo komplet obed. Táto reštaurácia má krásnu dovolenkovú letnú mestskú atmosféru. Výhľad na more, ostrov Ugljan a plachetnice majú neskutočne upokojivé účinky. Z tejto terasy sa vám bude veľmi ťažko vstávať a odchádzať. :)

Napriek tomu, že hneď ako prvé píšem o reštaurácii, tak je to preto, aby ste následne hladný nechodili po meste a neslintali nad každou terasou. :) V meste je relatívne veľa atrakcií. Zadar bol počas druhej svetovej vojny ako dôležitá fašistická pevnosť veľa krát bombardovaný britským a americkým letectvom, takže v starom meste máte mix krásnych historických budov s nepeknými socialistickými z čias bývalej Juhoslávie. Ale aj tak si Zadar zachoval príjemný stredomorský ráz a ak ťa baví fotenie, tak z kontrastou môžu vzniknúť pekné zábery. Pomedzi domy nájdete pamiatky z rímskej ríše, benátskeho obdobia, ale aj z čias Uhorska a Habzburgovcov. Aby to nebolo všetko, tak Zadar si zažil posledné bombardovania a vojenské obliehanie v reletívne nie tak dávnom období 1991 kedy bol ostreľovaný Juhoslovanskou ľudovou armádou, ktorá dva roky obliehala mesto. Zadar si jednoducho užil rôzne obdobia a nadvlády, zrejme ako dobré strategické miesto - prístav.

Osobne doporučujem ak máte viac času navštíviť aj miestne archeologické múzeum na adrese Trg Opatice Čike 1 - web múzea, kde nájdete hlavne zaujímavé vykopávky z rímskeho obdobia a aj ostrova Pag a Novalje. Vedľa múzea sa nachádzajú voľne dostupné zvyšky rímskeho fóra, veľký predrománsky katolícky kostol Sv. Donata, kde si môžete vyšlapať schodmi hore do zvonice a vychutnať si výhľad na Zadar alebo popri mori pokračujte až na koniec a tam narazíte na takzvaný Morský organ, kde vám na ňom hrajú morské vlny. Je to zároveň skvelé miesto na kúpanie. Vedľa sa nachádza dielo Pozdrav slnku. Kruh, ktorý sa cez deň nabije a v noci svieti. Čo by som ešte doporučila ako miestnu "atrakciu" je podniková predajňa likérky Maraska. Tu je stránka likérky a niečo viac o ich najznámejšom produkte - rovnomennému višňovému likéru Maraska. Predajňa je otvorená počas pracovných dní od pondelka do piatka od 8:00 do 18:00.

Parkovnie v meste vám vám rád doporučí váš delegát.

MasVin

Ak milujete kvalitný olivový olej a južanské vína, tak musíte navštíviť farmu MasVin. Je to 40km na východ od Zadaru, ale máte to reletívne po ceste ak by ste sa chceli vybrať na celodenný výlet na vodopády Krka. Oplatí sa nechať si čas na túto zacháadzku, my sme tam zažili krásny západ slnka and olivovníkmi. Majú otvorené cez týždeň do 19 h, v sobotu do 17 h a v nedeľu iba do 15 h. Dá sa tam k ochutnávke vína a oleja si niečo aj zajesť, takže môžete prísť aj ľahko hladný

Ich facebooková stránka.