Ostrov Pag, podobne ako mnohé iné chorvátske ostrovy, je známy priezračnou vodou Jadranského mora a takzvanými piesčitými plážami, čo v praxi spravidla znamená s jemným štrkom až pieskom. Je všeobecne známe, že Chorvátsko nie je typické pieskom pri mori a aj tu platí, že keď je niektorá pláž piesčitá, tak spravidla len na malom úseku, ale inak je tam viac alebo menej jemný štrk, po ktorom sa ale príjemne chodí. 


Štrk na pláži je mimoriadne praktický a vie byť aj príjemný!

Veľká časť pláží je buď skalnatá alebo s väčším štrkom. A práve aj vďaka týmto, pre Chorvátsko charakteristickým štrkovým plážam, je voda na Pagu taká krásne tyrkysová až modrá a priezračná. Štrk sa vám okrem iného nedostane tak ľahko do plaviek ako piesok, je zväčša príjemné na ňom ležať kľudne aj bez uteráka či karimatky a podobných nezmyslov - a pritom sa vysušíte bez toho, aby ste sa potom postavili oblepení pieskom. 


Topánky Crocs (alebo iná značka)- odporúčame ako jedinú obuv na celú párty dovolenku!

Počas celej dovolenky jednoznačne a bezvýheradne odporúčame mať alebo si na mieste kúpiť buď orginálne šľapky Crocs alebo kľudne aj ich lacnejšie napodobeniny (my máme osvedčené Jekecon)! Tieto topánky (ktoré určite väčsina z vás pozná), sú vyrobené so špeciálneho živicového materiálu (nie z gumy) a majú nespočetné množstsvo výhod oproti akejkoľvek inej obuvy počas pobytu v Chorvátsku, ale aj kdekoľvek inde. Nadnášajú ťa na vode - nepotopia sa ak sa ti vyzujú - jednoducho ich zaistíš na nohe preklopením popruhu dozadu za pätu - pokojne sa v nich dá aj plavať - sú úplne ľahké - maximálne pohodlné a mäkké - ale zároveň neskutočne odolné - sú vhodné aj na dlhšie túry aj po ostrých, vodou vymytých skalách - odolajú dokonca aj takému drsnému povrchu, akým je vnútrozemie ostrova Pag (kto len raz nahliadol alebo vošiel za ktorýkoľvek kammenný múrik, ktorých sa po Pagu tiahnu nespočetné kilometre, tak vie, aký terén sa za nimi často skrýva - sú ľahko umývateľné - ľahko z nich vypláchnete prípadné kamienky alebo piesok - fakticky si ich takmer nemusíte vyzúvať, rovnako sú použiteľné do mesta, na nákup, na skúter či štvorkolku - no jednoducho podľa nás Einstein nevymyslel nič veľké - ale Crocsy sú. Úprimne opakujeme a odporúčame tieto topánky, lebo v každom prípade platí, že 'imidž je nanič' - a tieto topánky vám zásadným spôsobom spríjemnia každý krok a každý deň vašej dokonalej párty dovolenky! :) Snáď jedine na večerné žúrky v kluboch volíme aj my bežnú obuv namiesto týchto šľapiek - predsalen pri besnení v dave v klube je človek istejší v teniskách alebo podobne.

PS: Osobne sme v nich prešli peši viackrát snáď každý aj najdrsnejší kút vnútrozemia Pagu, častokrát aj niekoľkohodinové túry - bez jediného náznaku prerezania či prepichnutia alebo inej nepríjemnosti.Pláž Zrće:

Pláž Zrće získala už pred pár rokmi modrú vlajku a napriek obrovskému náporu turistov si ju naďalej udržuje. Na tejto pláži nájdete väčšinu atrakcií, kvôli ktorým sem cestujú všetci zábavychtiví ľudia z celého sveta, pričom Slováci a Česi to tu vo väčšom objavili až ca. v roku 2012. Sú tu všetky tak často skloňované plážové kluby: Papaya, Aquarius, Kalypso, Euphoria, Noa a Peppermint. Nájdete tu bungee jumping zo žeriavu priamo pred klubom Papaya, môžete sa povoziť na vodných skútroch, nechať sa ťahať na banáne, či dokonca si zajazdiť na wakeboardovom vleku. A to ani zďaleka nie je všetko, čím si na Zrće môžete spestriť deň!

Nájdete tu niekoľko reštaurácií, bufetov a stánkov s rýchlym občerstvením. Pláž je síce štrková, ale na niektorých miestach je štrk jemnejší a dá sa veľmi pohodlne vojsť aj bosý do vody. Jemnejší štrk je pred klubom Papaya a Noa. Po celej pláži sa nachádzajú slamenné slnečníky, ktoré sú zadarmo a pred klubom Noa sú lehátka a slnečníky síce platené, ale ceny sú 2-3€ na celý deň. Spravidla od 16h začínajú v kluboch Papaya, Aquarius, Kalypso a Noa tzv. afterbeach parties. V klube Papaya si užijete sexy gogo tanečnice a klub Aquarius púšťa na ľudí v bazéne penu a zábavu podporuje obľúbený maskot klubu (animátor). Samozrejme vo všetkých kluboch hrajú rôzni DJs, spravidla domáci rezidenti. Občas sa v klube Papaya konajú už počas dňa špeciálne parties so svetovými DJs, kedy sa sprístupní aj hlavné veľké pódium, aby sa do klubu zmestilo viac ľudí a tanečnice striekajú ľudí vodou, aby v tom teple vydržali tancovať a baviť sa čo najdlhšie. Väčšina hostí si užíva Zrće deň aj noc - my však odporúčame minimálne 1-3 dni využiť na relax a na spoznanie aj ostatných krás ostrova Pag.Spomedzi všetkých niekoľko tisíc fotiek a videí, ktoré sme urobili na našich potulkách ostrovom Pag počas všetkých 3 doterajších sezón v rámci našich zájazdov ... oprava: dokonalých párty dovoleniek :) ... sme pripravili tento stručný prehľad najrôznejších pláží v blízkosti Zrće - spravidla dostupných buď taxíkom (pri skupinách 4 a viac osôb sú to drobné na osobu), alebo úplne ideálne prenajatým skútrom či štvorkolkou, v niektorých prípadoch plus pár minút pešej chôdze. Požičovne skútrov a štvorkoliek sú v Novalji takmer neprehliadnuteľné, akurát odporúčame predovšetkým v špičke sezóny si spravidla 1-3 dni vopred zarezervovať). Každopádne stojí za to objaviť a vychutnať si čas strávený na Pagu aj inde než iba na Zrće - kto to skúsil, dá nám za pravdu.

NÁŠ TIP: Pláž Straško:

Tí, čo máte radi zmenu alebo potrebujete si cez deň oddýchnuť, sa môžu z Novalje prejsť na pláž kempingu Straško. Od hotela Terra na začiatku Novalje, ulicou Zeleni put je to ca. 1 km na pláž Straško, čo znamená ca. 10-15 minút peši. Vstupné je iba 15 kn (ca. 2 €), ale pláž a kemping je vybavený s max. komfortom - sprchy, WC, reštaurácie, obchody - a nezabudnite si vypýtať heslo na wifi, ktoré je dostupné v celom kempingu. Pláž je dlhá a rôznorodá, nádete tu pohodlné rovné skaly, hrubší aj jemný štrk, odporúčame prejsť si ju celú a vyvaliť sa na vyhovujúcom miestečku.Pláž Lokunje:

Mestská pláž Lokunje sa nachádza priamo pred hotelom Liburnija v Novalji, v zóne A (najbližšie k Zrće), v ktorej sa na nachádzajú aj všetky naše apartmány. Pláž je v jednej čašti piesčitá a zbytok je jemný štrk. Voda je relatívne plytká a miestami relatívne mútna vzhľadom na jemný piesok, ktorý víria vlny. Je vhodná či už na 'detoxikačné' vylihovanie po predchádzajúcej náročnej akcii :) alebo tiež na večernú romantickú prechádzku resp. pohodový warmup s partiou pred ďalšou nočnou zábavou na Zrće.Keď prejdete peši ešte kúsok ďalej popri mori, tak narazíte na pláž na akomsi prírodnom móle, kde je už čistá voda ale opäť štrk. My preferujeme a odporúčame štrk.NÁŠ TIP: Punta Vrtič / Straško:

Ak preferujete čistú, hlbokú vodu a hlavne pohľad na otvorené more a nevadí vám väčší štrk, tak odporúčame prejsť lesnou cestičkou začínajúcou na pláži Lokunje na druhú stranu poloostrova, do časti Vrtić. Cestička z pláže Lokunje, od hotela Liburnija, je na mape označená ako Sunčani put. Prídete na otvorenú pláž, ktorá je kúsok ďalej už ohradená lebo ďalej už patrí pod kemping Straško. Táto časť pláže je však zadarmo a prechádzka Sunčanim putom je dlhá iba ca. 850 m (ca. 10-13 min. peši).Pláž Babe:

Pláž Babe je na severozápadnom konci Novalje v zóne D. Najlepšie k nej prídete popri mori z centra Novalje - túto prechádzku takisto odporúčame absolvovať. Pokračujte po nábreží až na koniec promenády po Primorskej ulici až po posledný kruhový objazd so sochou s čajkami a potom ďalej popri mori už priamo po naväzujúcej pláži. Pláž Babe sa nachádza ešte kúsok ďalej do prava až za cípom. Je to v zátoke, v ktorej je plytká voda a piesok. Po kraji sú ešte kamene, ale vo vode je už čistý piesok. Preto tam radi chodia rodiny s deťmi. Pláž býva na náš vkus dosť plná, ale stojí za to ju vyskúšať, nájdete tam bufety aj WC.


Pláž Caska:

Pláž Caska je susedná pláž s plážou Zrće. Nachádzajú sa na nej 4 reštaurácie (Caska, Zlatna Ribica, Žal, Pizza-Burek) - osobne odporúčame reštauráciu Žal, v ktorej výborne varia a je tam aj wifi. Heslo si vypýtajte od čašníka (heslo sa chorvátsky povie “lozinka"). Pláž má jemný štrk, je čistá a obľúbená medzi domácimi z Novalje. Je ľahko a rýchlo dostupná štrkovým chodníkom priamo zo Zrće, keď pokračujete ďalej až za klub Kalypso.


Na tejto fotografii vidíte z hora na ľavo Zrće a na pravo pláž Caska.Pláž Gajac:

Do obce Gajac (krížom cez hlavnú cestu oproti Zrće) sa dostanete pohodlne aj autobusom z Novalje z kruhového objazdu, z ktorého chodí aj autobus na Zrće. Celé mestečko Gajac má popri mori jednu dlhú pláž, ktorá je cez deň celkom preplnená. Všimli sme si, že ľudia si tu dokonca zvyknú cez noc nechávať karimatky a iné podobné 'značky' na pláži, aby si tak zaistili svoje miesto na pláži na ďalší deň. Zvyknú to tak robiť hlavne v severnejšej časti pláže, smerom na Novalju, kde je štrk oveľa jemnejší. V tejto časti narazíte aj na plážový klub Khala, kde je celkom príjemné posedieť si a kde si môžete vychutnať aj pekný západ slnka alebo Bistro Palma, kde varia za prijateľné ceny a občas púštajú latino hudbu (salsa, bachata a podobne). Inak je Gajac čisto turistická osada a nie je tam nič zaujímavé, iba dlhá štrková pláž, apartmány, obchody a reštaurácie, nás však ničím extra nezaujala.Pláž Planjka Trinčel:

Táto pláž je vlastne mestská pláž v Starej Novalji. Nie je veľká a časť pláže má piesok, je tu niekoľko bufetov a menší plážový bar. Nemyslíme si, že stojí za návštevu, nakoľko je zväčša preplnená a nie je ničím zvláštna, ale ak máte ducha objavovateľa, tak ju nevynechajte!


NÁŠ TIP: Pláž Jadra: 

Na pláž Jadra sa môžete nechať zaviesť taxíkom za 50-60 kn (ca. 7-8 €). Tip na 7-miestny taxík je napr. tel. číslo +385 99 8066665, ktorý jazdil poslednú sezónu za tieto ceny. Od Novalje je vzdialená asi 4 km úplne na konci poloostrova, až za Starou Novaljou. Je to skalnatá pláž s hlbokou, priezračnou vodou s vybudovanými schodíkmi do mora a prírodnými plochami na opaľovanie či skákanie do mora! Nie je na nej žiadny bufet, možno občas tam niekto niečo predáva chladené, ale za parkovanie, rovnako ako na skoro všetkých plážach, nárazíte na týpka, ktorý od vás vypýta 15 kn za auto.


Pláž Svätý duch, Čistá plaža, Piesčita plaža:

Tieto pláže sa nachádzajú po ľavej strane hlavnej cesty z Novalje smerom k dedinke Kolan, ďalej za odbočkou na Zrće. Keď sa vyberiete autom alebo na skútri či štvorkolke smerom na Kolan, tak keď prejdete parkovisko klubu Noa a Wakeboardu a pumpu Tifon, tak narazíte na tabule s označením pláží. Najprv nájdete odbočku na “Piesčita plaža”, potom “Čista plaža” a následne “Camp Sveti duh” (Svätý duch). Na Čistej pláži je aj reštaurácia a v kempe Svätý duch sú dve reštaurácie. Tento kemp nieje žiadny luxus. Jedna budova, ktorú možno ani nenájdete, kde sú dve toalety a nejaká sprcha. Zato v obidvoch kamenných otvorených konobách (pohostinstvách) sú ceny 'špeciálne upravené' pre turistov. Vysoké sú hlavne za jedlá na grile, ktoré si účtujú za váhu. Pri jedlách na váhu si treba dať vždy pozor a radšej sa vopred spýtať koľko budete ca. platiť - nie raz sme sa stretli s 'vysvetľovaním', že 3 malé 7 cm kalamáre sotva vážili (aj za surova) pol kila.NÁŠ TIP: Pláž Bošana:

Ak budete pokračovať od kempingu Svätý duch smerom do mesta Pag prašnou cestou popri mori (nie po hlavnej asfaltovej ceste), tak skoro na jej konci, pred začiatkom hlavného mesta ostrova Pag je osada Bošana s rovnomennou plážou, ktorá je rozdelená na dve časti veľkým útesom. Pláž je z veľkej časti piesčitá. Popri celom pobreží sú podobné menšie plážičky, ktoré sú ťažšie dostupné a iba peši a z toho dôvodu aj veľmi málo známe a teda spravidla s minimom ľudí. Ak ste ale aspoň trošku dobrodružní, tak môžete skúter/štvorkolku odstaviť kdekoľvek na tejto ceste a k moru sa vybrať peši v podstate kdekoľvek - nebudete ľutovať! Toto pobrežie sa tiahne popod najvyšším vrchom ostrova Pag a v podstate na každom mieste, kde je viditeľný žľab po stekajúcej vode, tak je pobrežie prepadnuté do pláže a s veľkou pravdepodobnosťou tam narazíte aj na piesok. My to tu máme veľmi radi.Pláž Barbati:

Barbati je vlastne nová časť osady Vidaliči. Nachádza sa 2 km od osady Caska a 4 km od Novalje. Pri pláži je 4-hviezdičkový aparthotel Barbati (ceny naozaj uletene vysoké) a pod ním pláž s jemným štrkom.NÁŠ TIP: Pláž Plat:

Táto pláž bola turistami objavená až minulú sezónu, dovtedy to bola doslova panenská rajská pláž. Dalo sa k nej dostať iba chodníčkom popri mori z časti osady Zuboviči - Dražica, ktorá sa nachádza strmo pod skalnatým previsom a v ktorej je iba malý prístav. Od minulého leta na tejto pláži nájdete už aj sympatický bufet s posedením a na pláž sa dostanete dokonca aj skútrom, štvorkolkou či autom po kamenistej a čiastočne už aj asfaltovej ceste cez kopec. Musíte odbočiť z hlavnej cesty strmou zákrutou doprava do časti Dražica a už po pár metroch zase hneď doľava je odbočka na pláž Plat. Je tam aj drevená tabuľa, ale je to ľahko prehliadnuteľné.


Pláž Metajna:

Metajna je mestečko 11 km od Novalje na konci poloostrova Metajna. Narazíte tam na romantický prístav s rybárskymi lodičkami, kde rybári k večeru opravujú a chystajú siete na večerný lov. Môžete si sadnúť na drink, či na grilované špeciality do niektorej z reštaurácií s terasou pri mori alebo sa okúpte v mori priamo v meste Metajna, kde je síce úzka pláž, ale s jemným štrkom príjemným aj na boso, aj na ležanie na uteráku a veľmi čistá priezračná voda.TIP: Keď vám nevadí prejsť ca. 500 m peši, tak doporučujeme pokračovať osvetleným chodníčkom popri mori okolo kopcovitého výbežku a za rohom nájdete viaceré krásne malé piesčité plážičky a na konci chodníka aj menší maják, tiež s možnosťou kúpania v takmer absolútnom tichu a súkromí.NÁŠ TIP: Pláž Ručica:

Ak ste leniví na pešiu prechádzku, tak môžete autom pokračovať z mestečka Metajna popri pláži na koniec do strmého kopca, hneď na začiatku máte strmú serpentínu doľava. Pokračujte ďalej strmo hore okolo malého kostolíka s cintorínom až na druhú stranu kopca a na konci cesty narazíte na pláž Ručica. Táto pláž bola nádherná až tajuplná, kým ju neobjavili turisti. Teraz je stále zážitok sem prísť, ale môže sa stať, že na nej bude už reletívne veľa ľudí. Stále je tam ale voda čistá, priezračná s jemnučkým štrkom. Okolo sa skaly a kopce podobajú na mesačnú krajinu. Modrá voda a svetlobéžová farba skál vytvára nádherný kontrast, ktorého exotickosť doteraz ohúrila každého, komu sme toto miesto odporučili. Navyše vo vápencovom podloží a v kameňoch môžete nájsť praveké fosílie z doby pred viac ako 200 miliónov rokov – dôkaz pradávného mora.Pláž v kempingu Šimuni:

Obec Šimuni je od Novalje vzdialená ca. 15 km, môžete si tam vyraziť autom, ale kľudne aj na skúri. Je tam 4* kemping s krásnou plážou, cestou z pláže sa môžete zastaviť v horskej dedinke Kolan na nákup fantastického lokálneho syra z Pagu, sú tam dve podnikové predajne, jedna je Gligora a druhá MIH. :)


Na fotke je vidieť lehátka, ktoré sú súčasťou plážového wellnes v rámci soľnej terapie :) Odporúčame!Toto ešte ani zďaleka nie je všetko!

Na ďaľších fotkách vidíte ochutnávku našich 'tajných tipov' na minimálne resp. vôbec nenavštevované divoké pláže, kde sa čiastočne dostanete skútrom či na štvorkolkách ale následne to chce ísť aj kúsok peši. Inak by boli tieto pláže už dávno plné turistov :) Na niektoré sa dostanete aj loďkou ale na niektoré ani to nie, vzhľadom na členitosť a veľkosť ostrova Pag. V každom prípade by ale podľa našich dojmov a zážitkov z týchto 'tajných' miest mala ich návšteva zahŕňať každá skutočne 'dokonalá párty dovolenka'.


Trasy a inštrukcie k týmto 'divým' plážam vám dá k dispozícii počas pobytu náš delegát na mieste - neváhajte sa na to kedykoľvek počas pobytu opýtať!


Viac info o zájazdoch a pobytoch s Partybus.sk na Pagu:

www.partybus.sk

https://www.facebook.com/Partydovolenka.sk/

V prípade individuálnych požiadaviek na pobyt vlastnou dopravou mimo ponúkané termíny nás neváhajte kontaktovať na adrese info@partybus.sk